Forum użytkowników Yamaha XJ

Miłośnicy motocykli :)
sklep motocyklowy odzież motocyklowa poznań
Teraz jest środa, 8 maja 2024, 14:29



Strefa czasowa: UTC [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2024, 13:21 
Offline
Admin XJ
Admin  XJ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 paź 2009, 09:34
Posty: 2785
Zdjęć: 3
Lokalizacja: Świętochłowice
Mój motocykl: Triumph Tiger 1050
Moi Drodzy,

zamieszczam w załączeniu fakturę na koszty utrzymania forum na serwerach. Jak widzicie, 1353zł to już dosyć poważny koszt. Jeśliby patrzeć na czasy świetności forum, to nie byłoby w ogóle tematu, natomiast teraz jeśli zestawi się aktywność użytkowników na forum i roczny koszt jego utrzymania, to relatywnie ta cena wydaje się bardzo wysoka.

Warto zwrócić uwagę, że około połowa kosztów wynika ze starego kodu w jakim napisane jest forum. Rozeznawałem sprawę i możliwości tutaj jest kilka:
1. płacić te faktury i nic nie zmieniać, aczkolwiek będą one znacząco rosły (różnica między kosztami za dwa ostatnie lata to ponad 200zł, więc można podejrzewać, że w przyszłym roku koszt faktury będzie już ponad 1500zł);
2. przepisać forum na nowszy skrypt programowania, ale wtedy utracimy bazę użytkowników i utracimy archiwum postów, więc forum ruszałoby niejako od zera;
3 migrować forum z serwera na serwer co roku i korzystać z preferencyjnych opłat za pierwszy rok u każdego kolejnego dostawcy usługi serwerowej, ale wtedy ktoś musi umieć taką migrację przeprowadzić i cyklicznie co roku tę czynność powtarzać.

Obecnie faktura została opłacona do kwietnia 2025r., ale za rok temat wróci... Kasa forumowa została wyzerowana po zapłaceniu tej faktury nazwa.pl

Proszę Was o komentarz i pomysły w tej sprawie. Namawiam do wypowiedzi. Liczę na zaangażowanie.

Być może jest tak, że na naszych oczach forum jako platforma komunikacji właśnie dogorywa... Być może jest tak, że w przyszłym roku w kilka osób zrzucimy się i zapłacimy kolejną wysoką fakturę, żeby chronić własne wspomnienia, sentyment i przywiązanie do forum, które przecież dla wielu z nas oznacza kawał życia i przywołuje niesamowite wspomnienia. Być może też nie ma w tym w ogóle sensu.
...ale co stało się z powiedzeniem "forum to ludzie" - czy ci ludzie, czy my, tu jeszcze jesteśmy? A jeśli tak, to w czy takiej liczbie, żeby forum ożywić? Czy jednak za chwilę okaże się, że historia forum w przyszłym roku dobiegnie końca?

Odkładałem napisanie tego wątku, ale w końcu musiałem to zrobić... Czekam na Wasz odzew, komentarze, stanowiska, głos.


Załączniki:
Faktura_Vat_28982_naz_04_2024.jpg [137.3 KiB]
Nie pobierane

_________________
Piszę poprawnie po polsku.
Góra
 Zobacz profil Prywatny album  
 
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2024, 18:55 
Offline
Tańczący z wahaczem
Tańczący z wahaczem
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 11 sie 2018, 18:42
Posty: 430
Zdjęć: 1
Lokalizacja: O-ca
Mój motocykl: xj900sgsx1400klz1000
Tak się składa , ze wczoraj czytałem na innym forum o podobnej sprawie i koszty są diametralnie niższe, być może z powodów o których Paweł wspominał . Co do budżetu , ze swojej strony rozumiem i zawsze staram się dołożyć do wspólnego kotła https://www.karoq-klub.pl/forum/viewtop ... f=4&t=1123
I jeszcze jeden pomysł , być może ze słabą akceptacją .Forum odżywa po informacji o zlocie, może warto doliczyć 30-50 zł do rachunku, na każda osobę ,. dało by to przy 70 osobach , 2100- 3500 zł .Te pieniążki starczyły by na utrzymanie forum i opłacenie kosztów wyszukania następnej lokalizacji , być może i dwa razy w roku .
Pamiętajmy że jeden nie utrzyma wielu ,ale wielu utrzyma jednego , w miarę bezboleśnie . Zloty trwają 3 noce i 4 dni . te 10 zł dziennie, to koszt słabego piwa w byle jakiej knajpie.


Góra
 Zobacz profil Prywatny album  
 
PostNapisane: środa, 8 maja 2024, 10:33 
Offline
Admin XJ
Admin  XJ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 paź 2009, 09:34
Posty: 2785
Zdjęć: 3
Lokalizacja: Świętochłowice
Mój motocykl: Triumph Tiger 1050
xemit, wszystko, co piszesz, jest prawdą.

Tak, można przerzucać forum z serwera na serwer raz do roku albo i częściej, ale chyba raz wystarczy, trzeba tylko znaleźć kogoś, kto to umie zrobić (ja nie umiem).

Tak, najłatwiejszym sposobem utrzymania forum jest "opodatkowanie" zlotów, żeby zgromadzić jakąś pulę na opłaty forumowe.

I oczywiście, że wielu utrzyma jednego :)

Moim zmartwieniem jest właśnie to "wielu", czy raczej ilu nas tu jest. Realnie pozostały osoby do policzenia na palcach obu dłoni. Ty, Rafał, Wojtek, Bulasa, Hudy, ja, czasem ktoś jeszcze zajrzy. Sęk w tym, że nawet jakby i utrzymanie forum kosztowało bardzo mało, to wyjdzie na to, że utrzymujemy raczej nasze przywiązanie do historii forum i niż forum jako miejsce komunikacji i spotkania ludzi.

Osoboście mnie to przeraża i dołuje...
Dołączyłem do forum w 2009r. Pamiętam czasy, kiedy forum scalało aktywne ekipy z różnych regionów w Polsce. Nie byliśmy dla siebie anonimowi to mało powiedziane. Znaliśmy się i poznawaliśmy dzięki forum. Nawiązywały się nie tylko koleżeństwa, ale i realne przyjaźnie, które trwają do dziś, że o związkach nie wspomnę... Wokół forum czy raczej w grupie ludzi z forum toczyło życie i to bujne. Zloty wystartowały jako oczywiste następstwo tej energii i stanu.

Pamiętam statystyki ilości gości zalogowanych jednocześnie na forum - w szczycie to potrafiło być nawet i kilkadziesiąt osób.

Albo inaczej. Anegdotycznie. Kiedy 1 stycznia 2015 roku opublikowałem informacje o zlocie X-lecia, to zrobiłem przecież po sylwestrze i w przeświadczeniu, że wrzucę to info w martwym okresie i nikt tego nie przeczyta i cała dyskusja zacznie się po kilku dniach... Tylko, że przez chyba 6 godzin nie wstałem wtedy z kanapy, bo forum aż zahuczało i tyle osób stale pisało komentarze, priv'y etc.
Że już nie wspomnę, że był czas, kiedy jak się codziennie nie sprawdzało forum, to po kilku dniach przyrastała taka ilość postów, że nie dało się tego już przyswoić.

Ale to przeszłość...
Rozumiem, choć z bólem, że forum umiera po prostu jako forma komunikacji. Trzeba się zalogować i mieć specjalny login i hasło, nie ma osobnego komunikatora, dane są strukturalne i uporządkowane etc. Dzisiaj inny rodzaj mediów jest bardziej popularny a forum to tak naprawdę było narzędzie komunikacji topowe, ale krótko po 2000 roku.
Osobiście lubię forum, bo daje szanse na uporządkowanie komunikacji i archiwizację dużej ilości danych.
Rozumiem też, że umiera sama Yamaha XJ... Stare XJ z lat 80-tych to dzisiaj już rzadkie i naprawdę kolekcjonerskie sztuki, późniejsze Diversion i XJ z lat 90-tych nigdy nie będą kultowymi motocyklami, bo to maszyny skrajnie użytkowe i dosyć "nudne", więc dzisiaj mimo, że powoli stają się youngtimer'ami to nie grozi im jakiś specjalny status "maszyny kultowej"... Z kolei nowa generacja XJ6 nie powtórzyła sukcesu rynkowego XJ600 i XJ900 i tak naprawdę zakończyła linię modelową... Będąc dzisiaj co najwyżej dosyć tanim i rozsądnym motocyklem na początek przygody.
Tak więc rozumiem, że kończy się forum jako forma komunikacji i przywiązanie do motocykli, które przeminą może nie bez echa, ale przy echu ledwo słyszalnym...
Natomiast nie rozumiem i mną wstrząsa to, co się stało z nami, jako grupą ludzi. Zestarzeliśmy się, skapcanieliśmy, straciliśmy wolę i zapał do pasji motocyklowej i zwyczajnie rozmieniliśmy się na drobne. Kiedyś więzy między forumowiczami były bardzo silne i grupa ludzi tutaj była naprawdę liczna. Dzisiaj pozostały przyjaźnie i relacje bardzo dobre, ale już w nieporównaniu mniejszej skali. Jeden zlot organizowany raz w roku to dzisiaj tak naprawdę też wskaźnik tego, ile chcemy i jesteśmy gotowi poświęcić sobie czasu i uwagi.
Nie daje mi spokoju nie to, że forum umiera w necie i co do samych maszyn, ale że kończy się pewna epoka całego środowiska, w którym żyliśmy. Pozostają po tej epoce piękne rzeczy, ale nie widzę jej kontynuacji...

Może trzeba to napisać wprost - forum umiera. Po prostu. Przynajmniej takie forum, jakie ja pamiętam i znam...

_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Góra
 Zobacz profil Prywatny album  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL